Rozdano najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego, odpowiedniki filmowych Oscarów. Ceremonia rozpoczęła się o 2:00 czasu środkowoeuropejskiego, co wytrwalsi zarwali nockę, dla pozostałych mamy szybki skrót tego co wydarzyło się zeszłej nocy w Los Angeles.

Wielkim zwycięzcą 59 rozdania Grammy została Adele, która zgarnęła aż 5 statuetek – we wszystkich kategoriach, w których była nominowana. Jako że w wielu rywalizowała ze swoją idolką Beyoncé, po otrzymaniu nagrody za album roku, podczas wzruszającej przemowy – urwała kawałek gramofonu i sama wyróżniła autorkę fenomenalnego „Lemonade”.

fot. Recording Academy / GRAMMYs

Beyoncé mimo zaawansowanej bliźniaczej ciąży wykonała jeden ze swoich najbardziej zjawiskowych performance’ów w wyjątkowej oprawie, wyglądając niczym Bogini oraz wróciła do domu z gramofonami w kategoriach: Best Urban Contemporary Album i Best Music Video. Nie była to jednak jedyna siostra Knowles ze statuetką – za „Cranes in the Sky” została również wyróżniona Solange.

fot. Recording Academy / GRAMMYs

Również w 5 kategoriach wyróżniono pośmiertnie Davida Bowiego i jego monumentalny „Blackstar”, w imieniu wielkiego artysty nagrody odebrali wzruszeni członkowie jego zespołu.

Do historii przejdzie również mocny występ Metallica i Lady Gaga z kawałkiem „Moth Into Flame” – była moc i wszystko poszło by dobrze gdyby nie… zepsuty mikrofon Jamesa Hetfielda.

Złota raperska trójca: Rihanna, Drake i Kanye West otrzymała 8 nominacji, z czego z 2 nagrodami za „Hotline Bling” wrócił tylko Drake. Pozostali artyści obeszli się smakiem.

Za najlepszy album w kategorii: elektronika wyróżniono młodego australijskiego producenta – Flume. To byłby również nasz głos, przypomnijmy sobie najważniejszy singiel z albumu Skin:

Na sam koniec, ale nie najmniej ważna informacja, o zdobyciu nagrody również przez Polaka! Krzysztof Penderecki otrzymał Grammy za płytę „Penderecki conducts Penderecki, vol. 1”.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

W załączniku kompletna lista wyróżnionych: https://www.grammy.com/nominees.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz