Są takie seriale, których emisji w telewizji prawie nikt nie zauważył. Seriale dziwne, które nie wszystkim przypadną do gustu i jednocześnie o których w rozentuzjazmowany sposób będzie opowiadał każdy, kto miał okazję je obejrzeć (pod warunkiem, że mu się spodobały). Wreszcie są seriale, które ciężko opisać, bo ich fabuła nie dość, że brzmi idiotycznie, to na dodatek łatwo popełnić do niej spoiler. Jednym z takich seriali jest Holistyczna Agencja Detektywistyczna Dirka Gently’ego. Nigdy nie słyszeliście o tej produkcji? Pora to zmienić!

Wbrew temu, co mówi tytuł, głównym bohaterem Holistycznej Agencji Detektywistycznej nie jest Dirk Gently, ale Todd (w tej roli Frodo Baggins, czyli Elijah Wood). Todd jest cichym, nieco nudnym, mieszkańcem Seattle. Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia odkrywa, że w penthausie, w hotelu, w którym pracuje jako boy hotelowy, popełniono morderstwo. Miejsce zbrodni, delikatnie mówiąc, wygląda makabrycznie: kilka osób zostało porozrywanych na pół, a fragmenty ich ciał z olbrzymią siłą rozrzucono po pokoju. Jakby tego było mało, niektóre meble zostały w dziwny sposób przypalone. Policjanci badający sprawę, postanawiają włączyć Todda do grona osób podejrzanych, w wyniku czego nasz boy hotelowy traci pracę. A to dopiero początek jego kłopotów!

Dirk Gently Todd

Po powrocie do domu, Todd zastaje w mieszkaniu osobliwie zachowującego się i wyglądającego Brytyjczyka (którego gra Samuel Barnett). Nieznajomy stwierdza, że nazywa się Dirk Gently, jest detektywem wynajętym przez jedną z zamordowanych w hotelu osób do rozwiązania sprawy jej morderstwa i decyduje, że od tej pory Todd będzie jego asystentem. Jakby tego było mało, Dirk uważa, że jest holistycznym detektywem, co oznacza, że widzi zależności pomiędzy rzeczami, które teoretycznie nie mają ze sobą nic wspólnego. I że jest powód, dla którego Todd został wmieszany w sprawę morderstwa.

Dirk Gently

Holistyczna Agencja Detektywistyczna Dirka Gently’ego jest serialem, który na początku może do siebie zrazić, ponieważ w pierwszym odcinku wrzuca widza na głęboką wodę niezrozumienia. O co chodzi z psem? O co chodzi z kotkiem? Dlaczego ludzie w hotelu zostali rozszarpani przez… rekina? Kim są dziwni, łysi, wytatuowani kolesie? Kim jest szalona zabójczyni? Kim jest przykuta do łóżka dziewczyna? I o co w ogóle w tym wszystkim chodzi?! Generalnie, po pilotowym odcinku może nastąpić jedna z dwóch rzeczy: albo stwierdzicie, że serial jest zbyt dziwaczny i nie będziecie chcieli go oglądać dalej (co byłoby wielkim błędem!), albo zamiast jednego odcinka, zobaczycie od razu cały sezon (produkcja jest stworzona do binge-watchingu).

Wielkim plusem Holistycznej Agencji Detektywistycznej jest to, że w bardzo wyważony sposób serwuje zagadki i udziela na nie odpowiedzi. Nie będziecie się złościć, że serial za mało wam wyjaśnia; nie będziecie też czuli frustracji wynikającej z tego, że domyślicie się o co we wszystkim chodzi na długo przed bohaterami. I co najważniejsze – nie będziecie zmęczeni tym, że rozwiązanie jednej zagadki prowadzi do następnej.

Dirk Gently Farah

Kolejnym elementem, który sprawia, że obok Holistycznej Agencji Detektywistycznej Dirka Gently’ego nie można przejść obojętnie, są bohaterowie. Nietuzinkowi zarówno z wyglądu, jak i zachowania; często zupełnie inni przy pierwszym spotkaniu oraz po bliższym poznaniu. Począwszy od Dirka Gently’ego (który jest skrzyżowaniem Dziesiątego i Jedenastego Doktora), poprzez holistyczną zabójczynię Bart (postać bardzo podobna do jednego z wcieleń Tatiany Maslany z Orphan Black), a na osobach bardziej „normalnych”, takich jak Todd, Farah, Amanda, Estevez i Zimmerfield kończąc – serial pełen jest bohaterów, obok których po prostu nie można przejść obojętnie.

A jeśli to wam nie wystarczy dodam, że fabuła serialu jest luźno oparta na książkach Douglasa Adamsa. To ten pisarz, który jest autorem Autostopem przez galaktykę. Poza tym Holistyczną Agencję Detektywistyczną Dirka Gently’ego wyprodukował Amerykański oddział BBC oraz Netflix. I tak, wszystkie odcinki (z lektorem lub napisami) możecie oglądać na Netflixie.

 

Czy Holistyczna Agencja Detektywistyczna ma jakieś wady? Niestety to jeden z tych przypadków, w którym śledztwo jest ciekawsze od ostatecznego rozwiązania zagadki. Poza tym jeśli nie lubicie, jak sezon serialu kończy się cliffhangerem, to spoiler: taki cliffhanger w Holistycznej Agencji Detektywistycznej nastąpi (ale spokojnie: będzie drugi sezon!). Wspomniane wady nie odbierają jednak frajdy z oglądania, ani nie wywołują uczucia rozczarowania po finałowym odcinku – to jedynie drobne niedociągnięcia całkiem dobrej produkcji.

Dirk Gently Estevez Zimmerfield

Być może niektórzy z was patrzą na to, co napisałam podejrzliwie. No bo jak to – taki super serial, a prawie nikt o nim nie mówi? Wydaje mi się, że winę za taki stan rzeczy ponosi… Westworld! Dirk Gently był emitowany mniej więcej w tym samym czasie, co produkcja HBO, przez co wszyscy internauci skupili się na tym drugim tytule. Podejrzewam, że gdyby Holistyczna Agencja Detektywistyczna trafiła do telewizji wcześniej lub później, to widzowie zamiast zastanawiać się nad znaczeniem Labiryntu, tworzyliby teorie dotyczące psa, kotka i rekina.

Jeśli więc lubicie szalone i absurdalne historie pełne nietuzinkowych, wyrazistych bohaterów – skończcie lekturę w tym miejscu i zabierzcie się za oglądanie Holistycznej Agencji Detektywistycznej Dirka Gently’ego. Natomiast jeśli ciągle się wahacie, na koniec mam dla was zwiastun serialu:

Wszystkie zdjęcia użyte w tekście pochodzą z serwisu IMDb.

Zapisz

Dodaj komentarz