Nazwa streaming, w dosłownym tłumaczeniu strumieniowanie, wynika z faktu, że dane są przesyłane ciągłym strumieniem, dzięki czemu jest to najszybszy sposób na dostęp do treści wideo lub audio online. Strumienie danych są wysyłane stopniowo przez serwer i tymczasowo buforowane w przeglądarce – nie są pobierane całkowicie i nie zostają przechowywane na urządzeniu.

Do popularnych platform streamingowych należą YouTube, CDA czy Netflix, które oferują szybką możliwość dostępu do seriali i filmów w dowolnym momencie. W przypadku transmisji na żywo, na przykład meczów piłki nożnej na żywo, platformy takie jak DAZN Polska przesyłają dane do odbiorcy w czasie rzeczywistym.

Z uwagi na pośrednie przechowywanie zawartości w procesie buforowania, strumień na żywo ma zawsze kilkusekundowe opóźnienie. Długość opóźnienia oraz rozdzielczość obrazu zależy w dużej mierze od dostawcy, jakości połączenia internetowego i sprzętu odbiorcy.

Strumieniowanie multimediów wymaga wysokiego stopnia kompresji danych: na przykład strumieniowanie audio jest kompresowane przy użyciu kodeków audio dla formatów takich jak mp3, Vorbis lub AAC. Strumieniowe przesyłanie wideo jest kompresowane przez kodek audio, taki jak H.264 lub WebM.

Urządzenie użytkownika, które odbiera plik, odczytuje strumień danych, dzięki aplikacji, która ma za zadanie ich dekompresję oraz konwersję na audio i wideo. W przypadku, gdy przepływ danych trwa krócej niż odczyt aplikacji, nadmiar danych zapisuje się w archiwum pamięci (buforze), a następnie odczytuje później. W przeciwnym razie w przepływie danych mogą wystąpić chwilowe przerwy, które powodują, że przeglądanie filmów lub słuchanie muzyki jest nieciągłe.

Jak przesyłać dane strumieniowo?

Aby przeprowadzić przesyłanie strumieniowe, potrzebne są następujące narzędzia: urządzenie do nagrywania dźwięku, urządzenie do nagrywania wideo, koder, który pobierając przychodzące przepływy audio i wideo tworzy cyfrowe przesyłanie strumieniowe, platforma przesyłania strumieniowego czyli urządzenie podłączające do Internetu i serwera medialnego zdolne do zarządzania i rozprzestrzeniania tego przepływu.

Aby bezpośrednie przesyłanie strumieniowe wideo funkcjonowało prawidłowo, stosuje się protokoły transmisji RTSP lub RTP, które pozwalają serwerom mediów komunikować się z odbiorcami, którzy mogą wysyłać polecenia odtwarzania, pauzy lub nagrywania do serwera, aby móc kontrolować w czasie rzeczywistym odtwarzanie i wysyłanie plików multimedialnych dystrybuowanych przez ten sam serwer.

Jeśli chodzi o urządzenia do nagrywania audio i wideo, można korzystać ze zwykłych kamer i standardowych mikrofonów, ale można także używać kamerek internetowych, kamer IP, a także urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony.

Wybór urządzenia rejestrującego zależy od rodzaju wydarzenia, które ma zostać zarejestrowane, oraz od jakości, którą chce się uzyskać. Na przykład bezpośrednie przesyłanie strumieniowe ważnego koncertu będzie odbywać się za pomocą kilku profesjonalnych kamer, przy użyciu kilku odpowiednio rozmieszczonych mikrofonów aby uzyskać nagranie na najwyższym poziomie. Natomiast streaming wydarzeń towarzyskich i bardziej prywatnych, na przykład ślubu czy komunii, można przeprowadzić dla dalekich krewnych lub przyjaciół za pomocą zwykłego smartfona.

Dlatego oprócz narzędzi, których użyjesz do faktycznego nagrania wideo, bardzo ważne jest, aby posiadać także urządzenie, które przesyła strumień danych, koder do sieci, które musi najpierw przekonwertować sygnały audio/wideo na strumień strumieniowy o określonych wymaganiach, a następnie wysłać je na serwer multimediów. Zwykle jako koder używany jest komputer osobisty wyposażony w dedykowane oprogramowanie, ale istnieją również samodzielne kodery dedykowane do tego celu. Niektórzy operatorzy pozwalają również pobrać oprogramowanie do przesyłania strumieniowego na żywo w wersji na komputery lub bardziej zaawansowane programy do zainstalowania na komputerze osobistym, który ma wszystkie funkcje wersji online.

Ci, którzy chcą korzystać z autonomicznego kodera, powinni sprawdzić, czy platforma przesyłania strumieniowego, z której zamierzają korzystać, obsługuje to urządzenie gdyż nie wszystkie autonomiczne kodery są odpowiednie dla konkretnych platform przesyłania strumieniowego, każdy operator ma listę koderów certyfikowanych i przetestowanych na ich platformie.

Również ci, którzy chcą strumieniować na żywo za pomocą smartfona lub tabletu, muszą pobrać odpowiednią aplikację z platformy streamingowej ze swojego App Store lub Google Store – po zarejestrowaniu się w serwisie i utworzeniu kanału wystarczy wykadrować i nacisnąć przycisk „Na żywo”, aby rozpocząć nadawanie.

_____________

Autorką tekstu jest Marianna Płatek z serwisu techwarn.com.

Dodaj komentarz